АвтомобилиПраво

Кои разходи е длъжен да ви изплати застрахователят при ПТП?

Пътно-транспортните произшествия са ежедневие по пътищата. Независимо от това дали сте виновни, или не – последствията могат да бъдат сериозни, както физически, така и финансови. Често пострадалите не са наясно какви са техните права и възможности за обезщетение, а това води до пропуснати ползи и неудовлетвореност. Малцина са онези, които са наясно, че застрахователят е длъжен да им възстанови не само разходите по автомобила, но и редица други щети.

В следващите редове ще разгледаме именно това – кои разходи се покриват от застрахователя, кога и как да ги претендирате, както и защо специализираната правна помощ може да се окаже ключът към справедливо обезщетение.

Какви разходи покрива застрахователят при ПТП?

Ако вината за инцидента не е ваша, имате право на обезщетение при ПТП по „Гражданска отговорност“ на виновната страна. Ето и кои са разходите, които подлежат на възстановяване:

  • лечение и медицински разходи – най-важната грижа след ПТП е здравето. Застрахователят е длъжен да ви изплати всички разходи за болничен престой, прегледи, операции, медикаменти, рехбилитация и физиотерапия. За целта е необходимо да съберете всички фактури, епикризи и медицински становища като доказателство;
  • пропуснати доходи – ако ПТП е причинило временна или трайна нетрудоспособност, застрахователят трябва да ви изплати изгубените за периода на неработоспособност доходи. В случай че не можете да се върнете към предишната си работа, на изплащане подлежат и евентуалните бъдещи загуби от това;
  • материални щети – тук се отнасят всички щети по автомобила, багажа и личните ви вещи;
  • неимуществени вреди – ПТП е събитие, което причинява болка, страдание и стрес и оставя трайни психически последици. В повечето случаи това обезщетение трудно може да се оцени и голяма част от потърпевшите предпочитат да го договорят с помощта на специалисти;
  • разходи за транспорт – ако след ПТП се налага да посещавате болници, институции или съдебни дела, транспортните разходи също подлежат на обезщетяване.

Защо е важно да потърсите професионална правна помощ?

Въпреки че законът е на страната на пострадалите, много застрахователи опитват да минимизират размера на изплатените обезщетения. Именно тук идва ролята на компаниите, предлагащи правна помощ при ПТП. Те не просто изготвят документи, а се грижат изцяло за поетия случай, като започват с всеобхватна оценка на реалния размер на щетите. Впоследствие водят активна кореспонденция със застрахователя и поемат защитата на клиента си в съда, ако се стигне до там.

Тук идва и мястото, където да споменем кое е най-голямото предимство на компании от този тип. Те често предлагат тази услуга без авансово заплащане. Компанията получава възнаграждението си само при успешно присъдено обезщетение. Това е страхотна възможност за пострадалите да получат реалния размер на обезщетението, което им се полага.

Какво обезщетение ви се полага, ако инцидентът е едновременно ПТП и трудова злополука?

Не са никак малко случаите, в които ПТП настъпва по време на работа – било то командировка или при доставки, ако евентуално работите като доставчик или куриер. При това положение, имате право не само на обезщетение за ПТП, но и на обезщетение за трудова злополука. То дава право на редица допълнителни обезщетения и компенсации на пострадалото лице. На първо място, т може да получи допълнителни суми от НОИ. Освен това, работодателят може да дължи обезщетение в зависимост от конкретния случай и установена вина. Ако пострадалият е имал застраховка „Злополука“, той има право на обезщетение и от тази страна.

Макар и ПТП да е неочаквано и стресиращо събитие, постарайте се бързо да се отърсите от първоначалния шок и да предприемете необходимите действия и да се свържете бързо със застрахователя. Не позволявайте той да подценява вашето право на справедливо обезщетение. Потърсете помощ навреме, за да получите максималното, което ви се полага по закон.

Мария Кадрева

Мария Кадрева е автор и редактор на много новинарски сайтове. Български писател с богат опит в автомобилния и правен сектор. Изучавала Стопанско управление в/във Пловдивски университет "Паисий Хилендарски".

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *