Кои разходи е длъжен да ви изплати застрахователят при ПТП?
Пътно-транспортните произшествия са ежедневие по пътищата. Независимо от това дали сте виновни, или не – последствията могат да бъдат сериозни, както физически, така и финансови. Често пострадалите не са наясно какви са техните права и възможности за обезщетение, а това води до пропуснати ползи и неудовлетвореност. Малцина са онези, които са наясно, че застрахователят е длъжен да им възстанови не само разходите по автомобила, но и редица други щети.
В следващите редове ще разгледаме именно това – кои разходи се покриват от застрахователя, кога и как да ги претендирате, както и защо специализираната правна помощ може да се окаже ключът към справедливо обезщетение.
Какви разходи покрива застрахователят при ПТП?
Ако вината за инцидента не е ваша, имате право на обезщетение при ПТП по „Гражданска отговорност“ на виновната страна. Ето и кои са разходите, които подлежат на възстановяване:
- лечение и медицински разходи – най-важната грижа след ПТП е здравето. Застрахователят е длъжен да ви изплати всички разходи за болничен престой, прегледи, операции, медикаменти, рехбилитация и физиотерапия. За целта е необходимо да съберете всички фактури, епикризи и медицински становища като доказателство;
- пропуснати доходи – ако ПТП е причинило временна или трайна нетрудоспособност, застрахователят трябва да ви изплати изгубените за периода на неработоспособност доходи. В случай че не можете да се върнете към предишната си работа, на изплащане подлежат и евентуалните бъдещи загуби от това;
- материални щети – тук се отнасят всички щети по автомобила, багажа и личните ви вещи;
- неимуществени вреди – ПТП е събитие, което причинява болка, страдание и стрес и оставя трайни психически последици. В повечето случаи това обезщетение трудно може да се оцени и голяма част от потърпевшите предпочитат да го договорят с помощта на специалисти;
- разходи за транспорт – ако след ПТП се налага да посещавате болници, институции или съдебни дела, транспортните разходи също подлежат на обезщетяване.
Защо е важно да потърсите професионална правна помощ?

Въпреки че законът е на страната на пострадалите, много застрахователи опитват да минимизират размера на изплатените обезщетения. Именно тук идва ролята на компаниите, предлагащи правна помощ при ПТП. Те не просто изготвят документи, а се грижат изцяло за поетия случай, като започват с всеобхватна оценка на реалния размер на щетите. Впоследствие водят активна кореспонденция със застрахователя и поемат защитата на клиента си в съда, ако се стигне до там.
Тук идва и мястото, където да споменем кое е най-голямото предимство на компании от този тип. Те често предлагат тази услуга без авансово заплащане. Компанията получава възнаграждението си само при успешно присъдено обезщетение. Това е страхотна възможност за пострадалите да получат реалния размер на обезщетението, което им се полага.
Какво обезщетение ви се полага, ако инцидентът е едновременно ПТП и трудова злополука?

Не са никак малко случаите, в които ПТП настъпва по време на работа – било то командировка или при доставки, ако евентуално работите като доставчик или куриер. При това положение, имате право не само на обезщетение за ПТП, но и на обезщетение за трудова злополука. То дава право на редица допълнителни обезщетения и компенсации на пострадалото лице. На първо място, т може да получи допълнителни суми от НОИ. Освен това, работодателят може да дължи обезщетение в зависимост от конкретния случай и установена вина. Ако пострадалият е имал застраховка „Злополука“, той има право на обезщетение и от тази страна.
Макар и ПТП да е неочаквано и стресиращо събитие, постарайте се бързо да се отърсите от първоначалния шок и да предприемете необходимите действия и да се свържете бързо със застрахователя. Не позволявайте той да подценява вашето право на справедливо обезщетение. Потърсете помощ навреме, за да получите максималното, което ви се полага по закон.